1225 Raider Way
Toms River, NJ 08753
732-505-5666
(Ocean County)


Head Coach
Warren Reid
(42nd Season in 2022)

Assistants
Vinny Pedalino
Jose Diaz
Eric Priest (Vol)

Section
SJ Group 4

Division
A-South

District
25

Region
7




Overall Record:  12-12  /  Shore Conference:  9-5  /  A-South:  4-3

 

SJG4 Sectional Semifinalists
4th Place District 25
4th Place A-South



Wgt WrestlerRecordPost Season
106 (So) Logan Bucci15-18 
106 (Jr) Eleina Tindall1-0 
113 (Sr) Matthew Zanetti5-18 
113 (Fr) Abdel Kenawy1-3 
120 (So) Jaton Wellington27-8D-2nd / R-WB1
120   
126 (Sr) Zack Gorlin14-17 
126   
132 (So) Richie Kulessa11-17 
132   
138 (So) Trevor Grosso2-4 
138 (So) Michael Pond3-14 
144 (Jr) Nicholas DeLorenzo27-7D-1st / R-6th
144 (Jr) Lester Cook2-5 
150 (Sr) Tyler Corblies9-17 
150   
157 (Sr) Joe McCullough28-4D-1st / R-1st / NJ-WB2
157   
165 (Sr) Ariel Lopez9-15 
165 (So) Dylan Pentz1-0 
165 (Jr) Yael Carpinteyro1-4 
175 (Jr) Hector Milian13-14 
175 (Fr) Terrence Thomas0-4 
190 (Fr) James Lynch24-9D-2nd / R-WB1
190 (So) Thomas Irons0-1 
190 (Fr) Anastasios Erbaturakis0-2 
215 (Jr) Gage Grosso17-9 
215   
Hwt (Jr) William Van Wyck5-17 
Hwt (Fr) Ivan Vasquaz0-4 

 


Date OpponentResult
12/18 IceBreaker Tournament2nd Place
12/23 at TR NorthW 61-15
12/28 Hunterdon Central Invitational11th Place
1/5 vs Brick TwpW 56-24
1/8 at St Joseph's (Metuchen) L 18-57
      PiscatawayW 57-21
      MarlboroW 46-22
1/12 at TR SouthW 46-26
1/14 at Brick MemorialL 14-56
1/15 at WoodstownL 13-48
      HammontonL 18-48
      Rancocas ValleyL 24-51
1/19 vs CentralW 37-30
1/21 at PinelandsW 42-29
1/22 vs Shawnee (Pine Barrens Duals)L 19-48
       Burlington TwpW 62-12
       West DeptfordW 44-31
1/25 SCT Prelims: ManasquanW 46-21
1/25 vs SouthernL 19-58
1/27 SCT PQ: L 13-50
2/1 at LaceyL 9-63
2/2 vs Jackson MemorialL 12-42
2/5 at BarnegatW 67-12
      PembertonW 66-18
2/7 SJG4-QF: vs TR SouthW 35-34
  SJG4-SF: at ShawneeL 19-55
2/19 District 254th Place
   

 



ShoreConferenceWrestling.com Wrestler Of The Year

(Sr) Joe McCullough - 157
Record: 28-4
Region 7 Champion
District 25 Champion
2nd Place IceBreaker Tournament
Team Leader in Wins

 

3/5: NJSIAA TOURNAMENT
WB2: Joe McCullough (157)

 

2/26: REGION 7
TR East: (1 Champ / 1 Medal Winner)
1st: Joe McCullough (157)
6th: Nicholas DeLorenzo (144)
WB1: Jaton Wellington (120) / James Lynch (190)

 

2/19: DISTRICT 25
TR East (4th Place / 2 Champs / 4 Medal Winners)
Co-Outstanding Wrestler, Nicholas DeLorenzo, and Joe McCullough won titles, giving the Raiders multiple District Champs for the 3rd time in 6 tournaments. 
1st: Nicholas DeLorenzo (144) / Joe McCullough (157)
2nd: Jaton Wellington (120) / James Lynch (190)

 

2/7: SJG4 SEMIFINALS
Shawnee  55  -  TR East  19  (BOX SCORE)
TRE: DeLorenzo pins; McCullough & Lynch tech

 

2/7: SJG4 QUARTERFINALS at Shawnee
TR East  35  -  TR South  34  (BOX SCORE)
TRE: DeLorenzo, McCullough, Lopez, Milian, Bucci, & Wellington with bonus wins in 7/7 bout split
TRS: Ganun, C Cox, & Langan win by fall

 

2/5: BARNEGAT TRI
TR East  67  -  Barnegat  12  (BOX SCORE)
TR East  66  -  Pemberton  18  (BOX SCORE)

TR East: 2 pins - Bucci, Gorlin, DeLorenzo, Corblies, McCullough, & Milian

 

2/2: A-SOUTH
#8 Jackson Memorial  42  -  TR East  12  (BOX SCORE)

Jackson Mem: 120 - J Espinosa d. #7 Wellington, 5-3; Seda (23-2); Hamann (20-3); Afanador (19-7)
TR East: 144 - #9 DeLorenzo d. #6 Huxford, 3-1; 190 - #8 Lynch d. #10 Rauch, 8-2; Gorlin wins by pin

 

2/1: NON-DIVISION
#9 Lacey  63  -  TR East  9  (BOX SCORE)

TRE: Wellington (20-4) wins by pin; DeLorenzo (18-4)

 

1/27: SCT PREQUARTERFINALS
#2 Middletown South  50  -  #15 TR East  13  (BOX SCORE)
TRE: 190 - Lynch d. #9 Willi

 

1/25: A-SOUTH
#1 Southern  58  -  TR East  19  (BOX SCORE)
TRE: #3 McCullough d. #5 Bischoff, 3-0

 

1/25: SHORE CONFERENCE TOURNAMENT
#15 TR East  46  -  #18 Manasquan  21  (BOX SCORE)
TRE: McCullough, Lynch, Bucci, & DeLorenzo win by pin

 

1/22: PINE BARRENS DUALS
Shawnee  48  -  TR East  19  (BOX SCORE)
TR East  62  -  Burlington Twp  12  (BOX SCORE)
West Deptford  45  -  TR East  31  (BOX SCORE)

 

1/21: NON-DIVISION
TR East  42  -  Pinelands  29  (BOX SCORE)
TRE: Grosso (12-4); Wellington (14-3); DeLorenzo (12-3)

 

1/19: A-SOUTH
‚ÄčTR East  37  -  Central  30  (BOX SCORE)
TRE: McCullough (10-1); DeLorenzo (11-3); Wellington (13-3)

 

1/15: WOODSTOWN QUAD
Woodstown  48  -  TR East  13  (BOX SCORE)
Rancocas Valley  51  -  TR East  24  (BOX SCORE)
Haddonfield  48  -  TR East  18  (BOX SCORE)
 

1/14: A-SOUTH
#5 Brick Memorial  56  -  #11 TR East  14
TRE: Grosso pins; DeLorenzo & McCullough major

 

1/12: A-SOUTH
#11 TR East  46  -  TR South  26  (BOX SCORE)
TRE: McCullough, Lopez, Milian, Grosso, & Bucci win by pin; Wellington majors

 

1/8: ST JOE'S QUAD
St Joseph's (Metuchen)  51  -  TR East  24  (BOX SCORE)
TR East  46  -  Marlboro  22  (BOX SCORE)
TR East  57  -  Piscataway  21  (BOX SCORE)

 

1/5: A-SOUTH
TR East  56  -  Brick Twp  24  (BOX SCORE)

TRE: Zanetti, Wellington, DeLorenzo, McCullough, & Grosso win by pin

 

12/28: HUNTERDON CENTRAL INVITATIONAL (TRACK PAGE)
Raiders Finish in 11th Place

Top 3 Finishers
2nd: Jaton Wellington (120)
3rd: James Lynch (190)

 

12/23: A-SOUTH
TR East  61  -  TR North  15  (BOX SCORE)

 

12/18: ICEBREAKER TOURNAMENT  (TOURNAMENT PAGE)
Raiders Finish 2nd at IceBreaker

Top 3 Finishers

1st Place
120: Jaton Wellington

2nd Place
144: Nicholas DeLorenzo
157: Joe McCullough
190: James Lynch

3rd Place
215: Gage Grosso

 








































































































































Toms River East Wrestling